ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΜΑΣ

Το “Digitallearning” είναι ένα Πρόγραμμα Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης υπό την αιγίδα του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Το Πρόγραμμα εξειδικεύεται στους τομείς της Πληροφορικής και των Τηλεπικοινωνιών, παρέχοντας ένα πλήθος εκπαιδευτικών προγραμμάτων που ανταποκρίνονται στις σύγχρονες απαιτήσεις. Το “Digitallearning” περιλαμβάνει εξελιγμένα εκπαιδευτικά προγράμματα, που στοχεύουν στην ουσιαστική επιμόρφωση του εκπαιδευόμενου στις νέες τεχνολογίες επικοινωνίας και πληροφοριών με γνώμονα τη χρησιμότητα και την αξιοποίηση των αποκτωμένων γνώσεων στην σύγχρονη αγορά εργασίας.

Τα προγράμματα σπουδών υλοποιούνται με τη μέθοδο της ασύγχρονης και σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Η ασύγχρονη εκπαίδευση δεν απαιτεί την ταυτόχρονη συμμετοχή των εκπαιδευόμενων και των εκπαιδευτών, παρέχοντας μία ευελιξία στους εκπαιδευόμενους. Με τη συγκεκριμένη μέθοδο διδασκαλίας , ο εκπαιδευόμενος έχει τη δυνατότητα να μάθει στο χρόνο και με το ρυθμό που επιθυμεί ο ίδιος, ενώ μπορεί να διατυπώνει απορίες και να παίρνει απαντήσεις, χρησιμοποιώντας εργαλεία που παρέχει η πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης και έτσι να οργανώνει τη μελέτη του. Επιπλέον, όλα τα προγράμματα σπουδών του “Digitallearning” περιλαμβάνουν μία σειρά εισηγήσεων από τους εκπαιδευτές με τη μορφή σύγχρονων τηλεδιασκέψεων. Με αυτό τον τρόπο ο κάθε εισηγητής παρουσιάζει τις ενότητες του εκπαιδευτικού προγράμματος στους εκπαιδευόμενους, υποδεικνύοντας και το βέλτιστο τρόπο μελέτης και οργάνωσης του εκπαιδευτικού χρόνου.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του εκάστοτε προγράμματος σπουδών, χορηγείται στον εκπαιδευόμενο Πιστοποιητικό Επιμόρφωσης, αναγνωρισμένο από το δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα. Επιπροσθέτως, σε ορισμένες περιπτώσεις όπου κάποιος εκπαιδευόμενος παρακολούθησε, αλλά δεν ολοκλήρωσε το σύνολο του εκπαιδευτικού προγράμματος, υπάρχει η δυνατότητα χορήγησης Βεβαίωσης Παρακολούθησης βάσει των όρων που τίθενται από το ίδιο το Πρόγραμμα.

Το “Digitallearning”, ως πρόγραμμα του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών λειτουργεί υπό την επίβλεψη του επιστημονικού υπεύθυνου του προγράμματος, κυρίου Δημήτριου Βαρουτά. Ο κύριος Βαρουτάς είναι αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνίων του Πανεπιστημίου Αθηνών και επίσης ασκεί καθήκοντα  Αντιπροέδρου για τον τομέα ηλεκτρονικών επικοινωνιών της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) από τον Φεβρουάριο του 2020.

Τέλος, σημαντικό ρόλο στην υλοποίηση, την οργάνωση και τη λειτουργία του Προγράμματος έχει ο Ομότιμος καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριος Θωμάς Σφηκόπουλος, ο οποίος διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ από το 2000 έως το 2003 και από το 2006 έως το 2010.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ

Το Συμπλήρωμα πιστοποιητικού είναι ένα έγγραφο, που απονέμεται με την ολοκλήρωση του προγράμματος και περιγράφει τις γνώσεις και τις δεξιότητες που έχουν αποκτήσει οι κάτοχοι πιστοποιητικών επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης και ουσιαστικά συμπληρώνει τις πληροφορίες που ήδη περιλαμβάνονται στο πρωτότυπο πιστοποιητικό, περιγράφοντας αναλυτικά το πρόγραμμα επιμόρφωσης (μαθήματα, διάρκεια, προϋποθέσεις εισαγωγής, διαδικασία αξιολόγησης). Η χρησιμότητα του έγκειται στο γεγονός ότι διευκολύνει την κατανόηση του πιστοποιητικού επιμόρφωσης, κυρίως από εργοδότες και οργανισμούς στο εξωτερικό, συμβάλλοντας στην εύρεση εργασίας από τους επιμορφούμενους.